Bludné kruhy našich postojových vzorců

Většina z nás se takzvaně „motá v kruzích“ svých postojových vzorců chování, mentálních přesvědčení a neuvolněných emocí.

To vše nám postupně kalí pohled na život a na jednotlivé situace a my je v důsledku toho nevidíme (nevnímáme) takové, jaké skutečně jsou ve své jednoduché čisté podobě.

Jedním z prvních snažení na cestě proměny je pokusit se prohlédnout hry své mysli, svého ega a porozumět jim.

Píši záměrně „pokusit se“ prohlédnout, neboť je to velmi často záležitost na delší dobu. Trvá obvykle trochu déle, než uchopíme vše tak, abychom pochopili vzájemné souvislosti. Zároveň je vhodné nespěchat, ale hlavně je nutné a nezbytné někdy začít.

Nyní si uveďme jeden příklad takového „motání se v kruhu“:

Naše mysl může například obsahovat tato přesvědčení nebo myšlenky: jsem špatná/ý, něco si nezasloužím, jsem nemožná/ý, vše zkazím atp. K tomu ještě naše srdce svírá strach ze selhání. Následně to vše ještě završíme tím, že obviníme druhé z toho, že se nám něco nedaří. A to „jen“ proto, abychom ten „hnusný“ pocit ze sebe dokázali unést.

Nakonec stejně zjišťujeme, že to stejně nepomáhá a přidáváme další dávku frustrace a jsme na sebe naštvaní a uzavíráme pomyslné kolečko s návratem k přesvědčení, že jsem špatný/á, že si něco nezasloužím a tak dále.

Znáte to? Také už jste se našli v obdobném kolečku?

 

wood-1288846_1920

Tak přesně to je ten správný čas na proměnu!

Možná si někteří z vás říkáte: Co s tím? A já odpovídám: To je různé. Záleží totiž kus od kusu. Z obecného pohledu se dá říct: Objevte ten moment, kde pocit, že jste špatný/á vznikl. Kde to začalo?

Kdo k vám přistupoval tak, že jste si to přeložil/a, vysvětlil/a jako to, že jste špatný/á? Také se pokuste objektivně si uvědomit, jak k vám onen člověk přistupoval. Co tím vyjadřoval? A co si uvědomoval, že tím vyjadřuje?

Pokud znáte odpovědi na tyto otázky, tak vám z toho jistě vyplývá, že ten člověk měl dost „práce“ sám se sebou, natož aby vám chtěl záměrně škodit. On si nejspíše neuvědomoval, jak se cítíte. Jednoduše přes své emoční prožívání nedokázal vnímat, co to dělá s vámi. A samozřejmě z toho dále vyplývá, že tedy není důvodu, abyste pokračoval/a v té domněnce, že jste špatný/á.

Pokud odpovědi na tyto otázky neznáte, což bývá časté, příčina může být v tom, že vás nikdo neučil být v kontaktu se svými pocity a věnovat se jim. Spíše vždy slýcháme: Musíš být silný/á! Musíš být rozumný/á! nebo něco podobného. Samozřejmě nechybí ani: To nesmíš! To si nedovoluj! a jiná kouzelná zaklínadla. A my se pak „vezeme“ a máme pocity nespokojenosti, nechuti a marnosti a vlastně ani nevíme, kde se berou.

Tedy znovu. Pokud odpovědi na tyto otázky neznáte, mohla by vám pomoci je objevit technika, kterou najdete zde.
Více se o postojových vzorcích zmiňuji v e-booku SVOBODNÝ TVŮRCE ŽIVOTA. Stáhnout si jej můžete zde.

Lada Boháčová
Mým posláním je laskavá péče. Pečuji o těla a duše svých klientů. Pomáhám jim porozumět sobě sama a učím je jak pracovat se svou myslí, egem a emocemi tak, aby objevili vnitřní svobodu a radost ze života. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Nejčtenější články
  • Rubriky
  • E-book „Svobodný tvůrce života“

    Máte pocit, že vám život jen tak proklouzává mezi prsty? Radost ze života vás míjí? Nemáte čas na péči o sebe? Tento e-book vám nabídne řešení.

  • Meditace „Klid mysli“

    Zajímáte se o meditační praxi? Chcete rozvíjet koncentraci mysli? Nebo se potřebujete zklidnit?

  • Těším se na Vás na Facebooku