Krása přítomného okamžiku

Přibližně od prosince intenzivněji zaměřuji pozornost na odpočinek a také tomu, abych do svého života začlenila příjemně prožité chvíle s přáteli.

Dlouhou dobu jsem totiž na své přátele neměla čas. Věnovala jsem většinu své pozornosti jednomu projektu.

Na začátku prosince, když jsem šla na večeři s kamarádkou, jsem nečekaně zažila skvostný okamžik. Je to ten typ okamžiku, kdy se najednou dokonale vnoříte do přítomnosti a máte u toho pocit, jako by se zastavil čas.

Ráda bych se o tento okamžik s vámi podělila.

Dala jsem si záležet na tom, abych šla volnou chůzí. Abych vynechala spěch. Měla jsem dostatek času na to, abych mohla svůj záměr uvést do praxe. Do uší mi ze sluchátek hrála krásná hudba a chvíli před tím, než jsem vstoupila na Staroměstské náměstí, začala hrát skladba Con Te Partiro a hlas Andrea Bocelliho mne jako vždy hladil až u srdce.

Byla již tma a užívala jsem si libé tóny a kochala se nádherně nasvíceným náměstím. Nasvícené věže Týnského chrámu a zeď Domu U Kamenného zvonu mne fascinovaly, ostatně jako pokaždé, když jdu kolem. Vůně vzduchu ve mne vyvolávala slastný pocit. Nevím kde a kdy to vzniklo, ale miluji vůni podzimního a zimního večerního vzduchu.

Zrovna jsem se chystala, že pozdravím svou milovanou kamarádku do nebe. Dělám to pokaždé, když slyším zmiňovanou skladbu, a v tom se dokonalá kompozice součinnosti všech dějů posunula k ještě větší nádheře.

Nad náměstím začaly poletovat velké bubliny!

Umíte si to představit? Tak nádherná skladba, tak voňavý vzduch, v milované tmě nádherně nasvícené domy, dokonale vnořena do přítomného okamžiku a své volné chůze a nad mou hlavou plují tmou bubliny jedna za druhou.

A najednou se to stalo! Pocítila jsem naprosté naplnění a uvědomila si, že by tento okamžik mohl trvat věčnost.

Chvíli jsem tam stála a sledovala bubliny plující tmou za zvuku sametových tónů, prociťovala naplnění a věčnost.

Po nějaké době jsem si s vděčností za takovou krásu připomněla pomíjivost jevů a volnou chůzí opouštěla náměstí.

Úplně poprvé, alespoň co si pamatuji se mi podobný prožitek stal o prázdninách na chatě u dědy a babičky. Už od mala jsem trávila hodně času o samotě. Měla jsem tak možnost setrvávat v klidu.

….takto si ho pamatuji……

Ležím na lehátku u řeky. Je to vlastně pruh látky natažený na dřevěném rámu, říkám ležím, ale vlastně na půl sedím.

Mám zavřené oči a poslouchám zpěv ptáků, šumění listí na stromech, zvuky tekoucí řeky a vnímám vánek, který ovívá mou sluníčkem prohřívanou pokožku. Vše mi připadá naprosto dokonalé, miluji ten klid a zvuky přírody, když v tom najednou cítím, jak se z jednoho místa v prostředku hrudi rozlévá do celého těla, a i dál za hranice mého těla slastný pocit. Pocit štěstí, spokojenosti a dokonalého naplnění. Snažím se vám to popsat tak, jak jsem to tehdy vnímala já.

Tehdy jsem nevěděla nic o meditacích, neznala jsem „doteky“ vnitřní skutečnosti a už vůbec jsem netušila nic o duchovním srdci.

Vnímala jsem jen to, že v tomto prožitku je vše tak, jak má být. Že jsem celá využita a naplněna. Najednou mi nevadila má vnímavost a citlivost. Naopak právě ta citlivost a vnímavost najednou měly opodstatnění.

Zkoušela jsem mnohokrát se do tohoto pocitu vracet. Zdaleka ne vždy se mi to dařilo. Vlastně z toho množství pokusů se to stalo jen párkrát. A pokaždé, když se to stalo jsem vnímala, že nevím díky čemu. Že to nemám pod kontrolou. Že nevím, čím přesně ten stav vzniká.

Dnes díky meditační praxi umím rozvíjet „připravenost“ na procítění těchto okamžiků. Vím, že je vhodné se „snažit“ tyto okamžiky prožívat opakovaně, ale také vím, že je vhodné to dělat tak, abych odložila tu snahu.

Je to vlastně takové konání bez jakékoli snahy o to konání. Nebo ještě jinak: Konání pro konání samo, bez čekání nějakého výsledku.

 

Lada Boháčová
Mým posláním je laskavá péče. Pečuji o těla a duše svých klientů. Pomáhám jim porozumět sobě sama a učím je jak pracovat se svou myslí, egem a emocemi tak, aby objevili vnitřní svobodu a radost ze života. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů